tulipanowiec

Tulipanowiec amerykański - czyli jak odmienić swój ogród

Istnieje wiele pomysłów na to jak można odmienić wygląd swojego ogrodu wprowadzając tam ciekawe rośliny. Okazuje się, że obecnie pojawia się coraz więcej różnych roślin, które jeszcze do niedawna nie czytaj więcej »

piwoniA w Doniczce

Jak uprawiać piwonie i dlaczego warto?

Piwonie to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Spośród innych wyróżniają się dużych rozmiarów kwiatami i pięknym zapachem. Przywędrowały do nas z Chin i Japonii, ale na przestrzeni lat powsta czytaj więcej »

 

Jak uprawiać piwonie i dlaczego warto?

Piwonie to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Spośród innych wyróżniają się dużych rozmiarów kwiatami i pięknym zapachem. Przywędrowały do nas z Chin i Japonii, ale na przestrzeni lat powstały już także ich polskie odmiany często o nazwach żeńskich imion. W zależności od odmiany mogą posiadać kwiaty pełne ze zwartymi lub rozłożystymi płatkami różnych kolorów i wielkości. Wśród wielu gatunków piwonii większość stanowią byliny.

Jakie odmiany piwonii warto posadzić w ogrodzie?

Piwonie odmiany mają tak liczne, że nie sposób wszystkich wymienić. Samych ich gatunków jest około 35, z których każdy posiada jeszcze różne odmiany mieszańcowe. Najpopularniejszym z nich w naszych ogrodach jest piwonia chińska (Paeonia lactiflora), której odmian jest już kilkaset i co roku przybywają nowe. Spośród nich na uwagę zasługują polskie piwonie, które szczególnie dobrze rosną w naszych warunkach klimatycznych, a do tego są niezwykle efektowne. Przykładem mogą być takie odmiany jak Barbara, czy Jadwiga lub dwukolorowa Władysława. W zależności od tego, jaką odmianę się wybierze i jaką wysokość osiągnie piwonia, sadzonki mogą być również różnych rozmiarów. Wpływ na ich wielkość ma też wiek samych sadzonek.

Co trzeba wiedzieć o uprawie piwonii?

Piwonia może rosnąć w jednym miejscu przez lata, ale jest rośliną dosyć wymagającą. Ciepłe i nasłonecznione lub lekko cieniste miejsce będzie najwłaściwszym dla jej uprawy. Lubi gleby żyzne i przepuszczalne. Piwonie kwiaty mają najczęściej dopiero w trzecim roku od posadzenia, a do tego, aby zawiązały się pączki, potrzebują zimowego chłodu. Są mrozoodporne, ale po wsadzeniu przez pierwsze 2-3 lata warto zabezpieczać je przed zimą ściółką. Warto też wiedzieć, że aby pięknie zakwitły piwonie, sadzonki muszą być osadzone w ziemi na odpowiedniej głębokości, tak aby oczka, z których wyrosną pędy, a potem pączki znajdowały się około 3-5 cm na powierzchnią ziemi. Jeśli posadzi się je głębiej, to nie zakwitną. Aby piwonia pięknie rosła wymaga regularnego nawożenia.

Czy piwonie można sadzić na tarasie lub balkonie?

Wiele osób zastanawia się, czy piwoniA w Doniczce to dobry pomysł. Z jednej strony mogłaby bardzo uatrakcyjnić balkon, a z drugiej strony rozmiary rośliny i jej wymagania niektórych odstraszają. Eksperci twierdzą jednak, że jak najbardziej można takiej uprawy spróbować pod warunkiem, że zadba się o odpowiednią wielkość donicy. Rośliny nie lubią przesadzania i potrzebują dużo miejsca na rozrastający się system korzeniowy. Donica lub skrzynka powinna być wobec takich wymagań obszerna na około 50-60 cm. Zasady dotyczące głębokości sadzenia są takie same, jak w nasadzeniach ogrodowych.

Jak widać, piwonie po spełnieniu pewnych warunków można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, czy balkonie. Warto się ich uprawą zainteresować, ponieważ odpłacą pięknymi kwiatami i cudownym zapachem. Sadzonki różnych odmian można kupić w sklepie internetowym podkarpackiesady.pl. Jeśli ktoś jeszcze nie zna tych kwiatów ogrodowych, z pewnością zauroczy się ich pięknem. Można wybierać w kolorach i wielkości sadzonek.

Artykuły powiązane